- Detalji
Smiljanina beskompromisnost nije ju samo u vrijeme aktivnoga novinarskoga djelovanja dovodila do ruba egzistencijalne ugroze. Ona je od svoje najranije mladosti – kada je u onim teškim mjesecima i godinama neposredno nakon Drugoga svjetskoga rata prokazana kao klerikalka te joj je zato onemogućeno daljnje formalno obrazovanje – bila na rubu. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Za Rendić je najteže bilo iščekivanje sudskih rasprava i neizvjesnost koje one donose. Tada su započeli i njezini zdravstveni problemi. Dok je proces protiv nje trajao, javile su joj se teške glavobolje, imala je problema sa srcem (koje je vukla do kraja života), a i upadala je u stanja osamljenosti, beznađa i melankolije koja bi se mogla opisati i kao depresija. Bila je sigurna da će završiti u zatvoru i da će taj ambijent vrlo teško moći preživjeti. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Godine 1971. u časopisu „Kritika“, koji su izdavali Matica hrvatska i Društvo hrvatskih književnika, Rendić je objavila članak „Izlazak iz genitiva ili drugi hrvatski preporod“, u kojem je do najsitnijih detalja dekonstruirala Novosadski dogovor iz 1954. godine, koji je na javnu pozornicu u Hrvatskoj uveo nepostojeći „hrvatskosrpski jezik“. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Godina 1971. u kolektivnu se svijest hrvatskoga naroda upisala kao doba vrhunca Hrvatskoga proljeća, ali i trenutak njegove „sječe“ na zloglasnoj sjednici u Karađorđevu. Za „Glas Koncila“ ta je godina također bila iznimno dramatična, no ne zbog režimskoga udara, nego zbog svojevrsne „ofenzive“ koja je došla iz samih krugova Crkve. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Iako se svojim javnim djelovanjem, ponajprije preko „Glasa Koncila“, afirmirala kao jedna od najvećih intelektualki u hrvatskoj povijesti, svojevrsni je kuriozitet da Smiljana Rendić nije imala sveučilišnu diplomu. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Rendić je bila duboko pogođena kada joj je jedan od članova redakcije na pomalo grub način kazao da je i u „Glasu Koncila“ sav posao na kraju ipak samo posao. Ta je napomena za Rendić došla u iznimno teškom razdoblju, 1973., kada je pretpostavljala da će zbog svojega „Izlaska iz genitiva“ vrlo vjerojatno završiti u tamnici. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Već u prvim godinama „barka“ „Glasa Koncila“ bila je suočena ne samo s raznim političkim Scilama i Haribdama – stalno opravdano strahujući da bi komunistički režim zbog jednoga krivoga poteza mogao trajno zabraniti list – nego i neprestano navigirajući između unutarcrkvenih podjela. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Od svojih početaka 1963. „Glas Koncila“ brzo je osvajao svoje vjerne čitatelje. No krajem 1964. pojavila se kontroverzija koja je prijetila budućnosti lista. Naime, jedan od njegovih protagonista grkokatolički svećenik Živko Kustić otprije je bio član staleških svećeničkih udruženja. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...- Detalji
Savjeti Smiljane Rendić dvojici mladih svećenika – Vladimiru Pavliniću i Živku Kustiću – koji su bili „motor“ novoga katoličkoga dvotjednika „Glasa Koncila“ brzo su prerasli u stalnu novinarsku suradnju. Sa svojim prijedlozima kako poboljšati „Glas Koncila“ Rendić se javila krajem 1963., a već početkom 1964. postala je stalna suradnica lista. (M. Erceg)
Add a comment Add a comment Opširnije...Potpora
Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.
Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.
Telefon
Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.
AKT
Poveznice
Snalaženje
Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".
Administriranje
HR kalendar
- 3. prosinca 1905. rođen Josip Hamm
- 3. prosinca 2000. umro Marijan Valković
- 4. prosinca 1893. rođen August Cesarec
- 4. prosinca 1918. u Zagrebu zabranjen list "Hrvatska"
- 4. prosinca 1928. krvave studentske demonstracije u Zagrebu
- 4. prosinca 1975. umro Vjekoslav Majer
- 4. prosinca 1991. – ratna zbivanja
Pretraži hkv.hr
Kontakti
KONTAKTI
Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Elektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.