Odlučimo se za čovjeka i život

 

Božić, čija je proslava još u tijeku dok ovo pišem, još jednom posadašnjuje dolazak života samoga Boga u ovaj naš svijet. Bog dolazi da raskine lanac smrti da bi nam dao svoj život. Besmrtan život. Taj je dolazak, međutim, izazvao veliki protunapad duha smrti, "kulture smrti" pod najrazličitijim oblicima. Život je u naš svijet ušao nenametljivo i čovjekoljubivo, u liku djeteta, ali je kod osoba koje su odlučivale o sudbini naroda naišao na neprihvaćanje sve do krvavog obračuna, ne štedeći pri tom ni one sasvim nevine.

Nije to bio prvi čin borbe između života i smrti, borbe za čovjeka i protiv njega. Ta se borba, da bi čovjek imao život, vodi od samoga početka. U naše vrijeme nije izgubila na žestini, dapače. Sveti Otac Benedikt XVI. u svojoj novogodišnjoj poruci ukazuje na mnogovrsne prijetnje životu u našem društvu. Radi se o prijetnjama životu globalnih razmjera, o proračunatoj, programiranoj, sinhroniziranoj i dobro organiziranoj kampanji. Dosta je sjetiti se minulog stoljeća u kojem su bezbožni režimi i ideologije zatrle nekoliko stotina milijuna ljudi.

Htjeli to ili ne, sudionici smo apokaliptičke borbe između đavla, "ubojice ljudi" i Boga koji hoće da imamo život. Ne smijemo omalovažiti ovu dramatičnu borbu koja svakodnevno uništava mnoge ljudske živote. No, ne smijemo ni obeshrabriti se. Isusovim je rođenjem definitivno započeo plan spašavanja čovjeka, a Isusovo je uskrsnuće zagarantiralo konačnu pobjedu života nad smrću. Ponosni smo što Božji narod na zemlji naviješta i brani vrijednost ljudskog života. Iako je na djelu globalna konspiracija protiv života, s druge strane tisuće mladih u svakom narodu mole i rade u obranu života. Ne svjedoči li to i Europski novogodišnji susret mladih u Zagrebu? Mnogi se katolici, kršćani i nekršćani žrtvuju u svim prigodama u kojima je u pitanju sudbina života. U tolikim se zemljama ljudi, negdje predvođeni i biskupima, javno zalažu za život i protestiraju protiv nasilja nad životom. Ima i kod nas dobrih ljudi koji žrtvuju vrijeme i sredstva da bi pomogli majkama, očevima i djeci u potrebi. Treba istaknuti djelatnost raznih Udruga i Pokreta za život. Zahvaljujući njima mnogi su se novi životi rodili i donijeli sreću.

Ne dopustimo da nas strah od toga da budemo označeni kao nazadni obeshrabri i ušutka pred onima koji novcem i užicima uspavljuju ljude i otupljuju ih ispraznim sloganima. Kao posljedica takvih kampanja nastupa indiferentnost i nesposobnost uviđanja da se tiho gase čitavi narodi, od čega nismo ni mi u Hrvatskoj pošteđeni. Iz godine u godinu ima sve manje razrednih odjeljenja u našim školama. Demografsko izumiranje neizostavno prouzrokuje ekonomsku krizu. Ne misli se primjereno o tome da ostarjela generacija dovodi do negativnih trendova u društvu – ne samo ekonomskih (otkuda mirovine?) – nego i socijalnih i ljudskih, nastalih zbog disproporcija između starijih i mladih. U želji da riješi problem vlastitog starenja, takvo se društvo okreće samom sebi i tako zatvara u besperspektivnost umjesto da se u nadi otvara vizijama napretka i budućnosti. Velike se energije naglašeno ulažu na iznalaženje rješenja za starije, a zaboravlja se – namjerno ili ne – da poteškoće starijih nalaze svoja rješenja u nadolasku novih, mladih snaga.

Hrabrost velikih svjedoka poput bl. Majke Terezije, kralja Balduina i Ivana Pavla II. neka potakne na neustrašivost društvene i crkvene institucije. Mnoge su obitelji s brojnom djecom žarišta ljubavi, altruizma i radinosti, te tako postaju nadom za budućnost. Nažalost, nekoliko stotina obitelji s većim brojem djece u Hrvatskoj živi u uvjetima koji nikako ne služe na čast ni narodu ni Crkvi. Zar nije moguće te obitelji, uz konkretnije i hrabrije zauzimanje države i crkvenih zajednica, oteti krajnjoj neimaštini, pa tako ohrabriti i druge na neustrašivo prihvaćanje života? Nisu li biskupijski Caritasi pozvani da u ovoj svari poduzimaju odlučnije i solidnije mjere?

Odlučimo se za čovjeka i život, za narod i domovinu, ali ne samo riječju i jezikom, već djelom i istinom!


Predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za obitelj krčki biskup Valter Župan

Pon, 8-08-2022, 08:24:11

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Olujna usluga

Olujna usluga

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2022 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.