Only zunzarije&vuvuzele
Novonormalno maršira, bregi zašutjeli...
Ova kajgana je malo odstajala jer joj je izvor u subotnjem Večernjaku. Ali, dobro je pečena i ne bu se pokvarila. Konzervirana. Pobojah se za zdravi razum sada, u vrijeme ideološke reformacije i restrukturiranja normalnog u novo normalno. Sve u ritmu corona bluesa. Nama starijima, ako nisam jedini, dok još živimo, smjeli to reći ili ne, u vrijeme lebdeće cenzure, nameće se sa svjetskog vrha i domaćih vrhunića i vrhića, ono što se čini kao abnovonormalno.
Tom dojmu pridonijela je i, naizgled, oštra i ozbiljna državnička rasprava, sada jenjavajuća do utihe, između državničkih vrhova dva zagrebačka brega, ne više između Gradeca i Kaptola, jer je staro streljivo i hladno oružje i oruđe potrošeno u borbama i tajnama Krvavog mosta, već novodržavnička, za koju se očekivalo da će biti dokrajčena kada kreatori shvate da građanima, seljacima i ostalim stališima ide na hepar. Podviknuše, točnije savjetovaše, nekada na vrhu, i danas moćni, bivši nositelji državničkih dužnost! Odjek novostreljiva praskao je, inače, o onom, o čemu svi sve znaju, jer se serviralo i reterniralo o opće poznatim stvarima o kojima se ne piše, da smo došli na predzadnje mjesto u EU s vrlo dobrim izgledima da postanemo prvi, kada se tablica uspješnosti članica EU preokrene naopako. Staronormalno – fenjeraši. To vjerojatno malokoga tangira jer se i o tomu zna sve, ali je uvjerljivost državničkih vrhova, bregova bila tolika da su njihove teme ipak dominirale javnim prostorom.
Kazališnim rječnikom sada je stanje - la comedia e finita. Spas za ipak, normalno, unatoč nametanju novonormalnog, ima svoj korektiv u svjetskim krugovima. Iz kojih stiže, da stiže – odzvanja, zvoni, glas Elisabette Campannelli, direktorice Svjetske banke za Hrvatsku. Svjetska bankarica je naglasila u VL da su „podizanje učinkovitosti javne uprave racionalizacijom administrativnih procesa i smanjivanjem birokracije te ulaganjem u obrazovanje, istraživanje, razvoj i inovacije, iako ne i jedina područja javne sfere koja treba hitno reformirati, kako bi se unaprijedilo poslovno okruženje i ojačalo povjerenje u hrvatske javne institucije“.
Gospođa Campannelli je u istom listu analizirala ciljeve radne verzije hrvatske Nacionalne strategije 2030. Valja još prenijeti i upozorenje direktorice Svjetske banke da gospodarski rast ne smije biti jedina svrha. „Što je gospodarski rast bez pravednosti, poštenja, glasa naroda i demokracije – retorički se zapitala. Unapređenje blagostanja jedan je od preduvjeta, ali ono samo po sebi nije dostatno za postizanje napretka i bolje kvalitete življenja“.
Za razmišljanje našim državnicima z bregov, a moguće i nekakvo djelovanje. Jer svjetska bankarica je govorila na razini visoke matematike. Sva je sreća da nismo više u starom Agramu. Gdje su se između ondašnjih bregov, na, iz Zagorkinog romana, poznatom Krvavom mostu, a roman je „Tajne Krvavog mosta“, znanom i danas kao mirna ulica s knjižnicom, sukobljavali pristalice jednog i drugog brega s krvavim posljedicama. Vjerujemo da je nakon upozorenja mjerodavnih uspostavljen virtualni most smirenja tenzija i karaktera s odgovarajućim PR-om, između sadašnjih predsjednički bregova. I da se krvavomostna povijest i nekakva tradicija, ne će ponoviti...
DRAN