Svi su isti

Pitanje povjerenja Vladi zapravo je otvorilo još jedan odvodni kanal našega unutarnjeg smrada, jer ova situacija trebala bi probuditi inventivnost i solidarnost, a zapravo prikazuje nezrelo ponašanje gladnih pohlepe. Naša se moć podijelila onima koji ne mogu odgovoriti niti na osnovna pitanja svojeg postojanja. Takvima povjeriti svoju sudbinu ravno je stavljanju noža na venu. Zaokupljeni sami sobom ne uočavaju stvarnost, što strani kuhari i domaći lopovi spremaju zapravo ne uviđaju, i u koji glib nas tjeraju.

"Mi smo jedina trajna vlast, ostali su zamjenjivi"

Milorad PupovacImamo vladu u kojoj neprincipjelni manjinci tjeraju svoje interese, a Vlada samo da bi opstala, zparavo više se bavi njihovim perifernim željicama, nego što zapravo vlada. Pupovac kao dio koalicijske vlade pojavljuje se na svim protuvladinim skupovima "kukurikajuće" koalicije, ali "čvrsto" stoji uz vladu. Na taj način može funkcionirati, šaljući poruku jednog novog srpskog sustava vrednovanja; "mi smo uvijek na vlasti", ako ovi padnu, mi smo s drugima, uglavnom mi smo jedina trajna vlast, ostali su zamjenjivi.

Zamislite da u kući imate sina koji je vaš, ali ako mu susjed pokloni čokoladu, on će vrlo brzo vas zamijeniti susjedom, pa na osnovu toga procijenite koliko vlada može biti učinkovita. Vozim se u autu s nekim, kome povremeno bušim gume i čudim se što stojimo. Tko bi to normalan izdržao. Dodamo li tome "učinkovito pravosuđe", zaokupljeno samo jednom stranom lopovluka, strane medije koji ne vide, ne čuju i ne govore o sdpeovskom lopovluku, lopovluku kukurikujuće koalicije, ispada novi slogan ; "držite HDZ", HDZ je lopov, a mi smo slučajno, pokrali Inu, davali poslove Čaćićevim firmama, rasprodali HYPO banci istarsku imovinu, punili lopovske džepove Viktora Lenca, povećavali plaće u osiromašenom Vukovaru, gradonačelničke plaće, siromašni Sisak uzdigli kroz enormnu potrošnju gradonačelničkog ureda i tako redom.

Zapravo koja god bila stranka na vlasti u našoj državi, ona shvaća koliko je lijepa naša bogata, te kradući čini isto što i vlast. I koga onda uopće izabrati? Pokazuje li SDP brigu o zemlji u Rijeci, Sisku, Vukovaru ili Zagrebu. Čime? Propalim poduzećima ili stolovanjem "pijanih bogataša"? Što dobivamo da oni dođu na vlast? Promjene ili zastitu medija u njihovim aferama?

Kada bi sdpovom čelniku Milanoviću stalo do boljitka, pomeo bi pred svojim vratima, pokazao bi sposobnost vladanja u gradovima, gdje je većina, a ne bi "kopirao" vladu u broju afera.Vukovarski gradonačelnik bi bio bliži narodu, kada bi imao manja primanja, a ne veća, kako si je izglasao, i lakše bi shvaćao patnje naroda. Iskreno, mislim da bi Milanovićeva instalacija na vlasti bila usmjerena prema skrivanju iza MMF-a i kontroliranih medija. Nigdje, niti u jednom segmentu oporavka društva, nije sudjelovao on, pa ni njegov najveći pjetlić iz kukuriku koalicije Jovanović, već društveno odgovorni pojedinci i udruge. I zbog toga nije zaslužio vlast, povjerenje građana i "spavaća" u Saboru; čak i oni toliko zaokupljeni sobom uviđaju njegovu bliskost s vlašću i njihovim idejama ; "hrvatska lisnica je samo moja lisnica". Prave nas budalama, ali polako im vrijeme ističe.

"Ako ne želiš raditi, odeš u političare"

Trajnu dozu bezličnosti treba zamijeniti vrijednošću, a za tako što treba imati društveno odgovorno ponašanje i drugačiji sustav vrednovanja. To se stječe radom i hrabrošću, što nije primjer kod naših političara, kod nas ako ne želiš raditi, odeš u političare. Otuđenje od istine je ogroman korak unazad, istina je jednostavna, laž je komplicirana i komplicira stvari, što se iz našeg društva jasno sagledava. Ne vide se rješenja, jer je jedina produkcija vladajućih i oporbe laž.

Naručena medijska istraživanja

SaborMediji provode naručena istraživanja, ali uvijek s istom idejom, proglašenja naroda apatičnim. S apatičnima, demoraliziranima se lako vlada. Svi postajemo lijeni, lopovi i nesposobni, samo zato što se u političarima profiliraju neradnici. Mediji se profiliraju za pučke svečanosti, nekakvom potragom za zvijezdama, a zapravo izgledaju kao amaterska kamera na vatrogasnoj zabavi. Nema u našim medijima niti jedan progresivan momenat, već se plasira zlo i podmetanje, loše vijesti, nema uspjeha naših građana u svijetu, velikih uspjeha u građevinarstvu, automobilskoj industriji, elektrotehnici, uspjeha naših školaraca i naših firmi, koje se bore protiv sijase poreza, već je li neka zvijezda imala grudnjak, lošu haljinu i koji je stilist najbolji. Što se to zapravo propagira? Laž, lažni sjaj i priglupost. Zar su to strani mediji jedino sposobni projicirati u ovoj državi? Što je to jedino njihovo "bogatstvo " ideja? Zbog čega? Tako će nas poticati na originalnost ili su u službi podčinjavanja društva svom profitu?

Čemu se šuti o silnom haraču banaka, njihovom ovladavanju našim nekretninama, dva puta većim kamatnim stopama nego u Uniji. Bliski prijatelj mi je ispričao kako mu je vodeća austrijska banka prekinula leasing, jer nije platio dvije rate, pa je ta banka prodala nekoj sumnjivoj firmi njegov ugovor o leasingu, te su ga ovi stalno zvali da podmiri dug za leasing. Prijatelj je podmirio dug za rate, ali je na kraju morao i platiti toj drugoj firmi sumnjive uloge – 1000 kn za svaki poziv telefonom. Poziv koji vrijedi par kuna, po bankovnom računu vrijedi 1000 posto više. I što je zaključak, pa ako i platite oni će naći načina da vas upropaste, unište i oduzmu imovinu, u "želji" da vam pomognu. I dok se mi svađamo o ustašama i partizanima, strane kompanije i banke poglavito, reketare prvenstveno građane, a nesposobna vlada ne prepoznaje, da će na kraju izreketariti i nju, i to legalno u skladu s nazadnim i nedorečenim zakonima.

"Svi su isti"

Svaka pametana vlast u toj bi situaciji potpisala pakt sa građanima, kao jedinim stvarnim i aktivnim sudionikom u prekidanju ove organizirane pljačke, ali vlast zaokupljena svojim prizemnim borbama za vlast nema osnovu za progres. Ona to ne razumije. Ona ne razumije sve ono što razumiju oni koji se krvavo bore za kruh. Ne razumiju niti laž medija, koji nam plasira "HDZ jednako lopovluk", a s tim u svezi kad bi mediji dodali da i drugi na mnogim razinama su sintagma za lopovluk, ne bi mogla opstati lažna teza kako je sdp svjetlost, već bi se došlo do prave istine o teškoj dubiozi društva, pokradenog, korumpiranog, u kome su sve strane odgovorne za lopovluk u skladu sa svojim odgovornostima.

I sada dolazimo lako do istine zašto ljudi ne izlaze na izbore. Jer su svi isti. A tko nas zamagljuje da nisu? Mediji. Zašto? Zbog čega selektiraju krivnju? Kome to odgovara? Što bi se dogodilo kada bi i SDP bio otkriven? Laž bi prestala djelovati i ljudi bi se počeli pitati od kuda sva ta zabluda dolazi? Baš kao i u sudskom procesu, kada netko počinje iznositi činjenice, poveznice je lako sagledati. Kome bi odgovarao sada pad vlade? Građanima? Teško, otrežnjenje bi bilo strašno, netko tko nema sposobnosti u oporbi oponirati kvalitetno, ne zna procijeniti čak kad se može ugroziti povjerenje vladi, ne može voditi zemlju, poglavito sada. Uništeni kvalitetni pojedinci u politici su moto za vladanje bezličnim strankama i vlašću, a to nam je "njihova borba dala". Mnoge vođe stranaka se boje sposobnih i sjećom takvih, nestaju ideje i imamo ovakve spodobe u Saboru i vlasti.

I na kraju ponosni smo na svoju katoličku poveznicu naše osobnosti, a opet kada bi se držali Božjih zapovjedi i katoličke vjere, većina bi znala prepoznati laž. Kaznila bi lopovluk. Nije se dovoljno deklarirati, katolik, Hrvat, treba to u sebi živjeti ili se ne žaliti kada vas lopovi prave budalom.

Igor Drenjančević

Sub, 25-06-2022, 12:03:34

Komentirajte

Zadnji komentari

Kolumne

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2022 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.