Posljednja predaja
Nedavnih dana objavljen je novi roman Nikole Đuretića „Posljednja predaja“, u Vlastitoj nakladi Đuretić i Studio moderna. Novinar, urednik, RomanU uzbudljivom kolopletu zbivanja, intriga i tjeskobe progonjenog protagonista romana, u mnogim reminiscencijama, u opisima Londona koji autor u tančine poznaje, mnogobrojnih tipova i karaktera, novinarskoga svijeta i polusvijeta tajnih služba, Đuretić majstorski vodi radnju romana protežući ju kroz nekoliko desetljeća do svrhe u samostalnoj hrvatskoj državi gdje ništa nije onako kako bi trebalo biti, a umirovljeni bivši udbaški ubojice mirno žive i imaju dostojan utjecaj.romanopisac, pjesnik, feljtonist i prevoditelj dohvatio se teme danas vrlo aktualne, o progonu i ubojstvima Hrvata izvan domovine, što bismo rekli suvremenim rječnikom, odnosno emigranata koje je uzela na zub komunistička partija u jugoslavensko doba i eliminirala ih na najbrutalnije načine u zapadnim zemljama u koje su se sklonili od terora.
U Đuretićevu romanu nije riječ o Njemačkoj ni Francuskoj, ni Škotskoj, nego o Engleskoj i njezinu megapolisu Londonu gdje je hrvatski proljećar našao utočište poslije tragedija koje je doživio nakon sloma prvoga hrvatskog ustanka 1971. Štoviše, junak romana Martin Jesenski uspio se zaposliti u BBC-u, u odjelu koji je emitirao za svjetska prostranstva, oženio se Čehinjom koja je prošla slična iskustva s komunistima, dobili su sina i život im je postao sređenim. No, Jesenski ni u Londonu ne zaboravlja svoja proljetna hrvatska iskustva, pa u njegovim tekstovima objavljivanim na BBC-u sve više prevladavaju duh i stajališta koji se nimalo ne sviđaju komunističkim moćnicima u Jugoslaviji. Ista ekipa ubojica koja je prije malo vremena u Parizu likvidirala Brunu Bušića, dobiva zadaću da se preseli u London i liši života Martina Jesenskog.
Roman koji bi trebao privući velik broj čitatelja
U uzbudljivom kolopletu zbivanja, intriga i tjeskobe progonjenog protagonista romana, u mnogim reminiscencijama, u opisima Londona koji autor u tančine poznaje, mnogobrojnih tipova i karaktera, novinarskoga svijeta i polusvijeta tajnih služba, Đuretić majstorski vodi radnju romana protežući ju kroz nekoliko desetljeća do svrhe u samostalnoj hrvatskoj državi gdje ništa nije onako kako bi trebalo biti, a umirovljeni bivši udbaški ubojice mirno žive i imaju dostojan utjecaj.
Đuretić priča naoko jednostavnim, tečnim rečenicama, ispunjenim mnogokad faktografskim podatcima, preferira narativ, u dijalozima je točan, a u dramaturgiji djela pokazuje zavidno majstorstvo. Realistički roman, psihološki tanan, ujedno kriminalistički, špijunski i povijesno-politički, trebao bi privući velik broj čitatelja, koji ni u čemu ne će ostati zakinuti.
Hrvoje Hitrec