Davor DijanovićDavor Dijanović

(Geo)političke teme i mete

Progoni kršćana

Danas ne živimo u vremenu rimskoga cara Dioklecijana, no progoni kršćana i dalje su žalosna realnost. Položaj kršćana pogoršao se u posljednjoj godini u najmanje osamnaest zemalja, navodi se u novom Kršćanstvoizvješću koje je objavila katolička organizacija Aid to the Church in Need. U regijama Afrike, Azije i Bliskog istoka progon kršćana najviše je prisutan.

Prema statistikama organizacije „Open Doors“, koja već šest i pol desetljeća objavljuje podatke o progonu kršćana u izvaneuropskim zemljana, više od 360 milijuna kršćana danas pati od velikih progona i diskriminacije zbog svoje vjere. Uglavnom se radi o kršćanima koji žive u većinski muslimanskim zemljama ili pak zemljama koje promiču komunistički ateizam (Kina, Sjeverna Koreja).

Kršćanstvo je sve više ugroženo i na nekada kršćanskome Zapadu. Papa Benedikt XVI. u knjizi „Kršćanstvo i kriza kultura“ piše da je kršćanstvo našlo svoj najdjelotvorniji oblik u Europi, ali da se je u Europi „razvila kultura koja predstavlja apsolutno najdublju suprotnost ne samo kršćanstvu, nego i religioznim i moralnim tradicijama čovječanstva“.

Kultura smrti danas se manifestira na brojne načine, od genderizma preko klimatskog fundamentalizma do transhumanizma. Svim ovim ideologijama zajednički je nazivnik mržnja prema čovjeku što je odraz pobune protiv Boga koji je čovjeka stvorio na svoju sliku.

U takvome ideološkom okruženju u zemljama Zapada postaje sve teže zastupati kršćanske vrijednosti. Talijanski Krunicapublicist Roberto de Mattei u knjizi „Diktatura relativizma“ tvrdi da živimo u svijetu koji se temelji na protudekalogu i u kojemu je sve dopušteno osim javno ispovijedati vjernost načelima naravnoga i kršćanskog poretka. I u pravu je.

Medijski prostor u Hrvatskoj prepun je katolikofoba koji iskreno mrze sve što je vezano uz kršćanstvo. Svaki iskaz katoličke vjere – koja je još pred stotinjak godina predstavljala zdrav razum zapadne civilizacije – danas se tretira kao napad agresivnih katolibana. Javno moljenje krunice na središnjem zagrebačkom trgu tako je izazvalo salve bijesa i napada borbenih antitestičkih i tzv. progresivnih medijskih piskarala. Kao ona snaha u Šumi Striborovoj i ovi pokažu svoj zmijski jezik čim osjete snagu molitve. Mrzitelji se svojski trude pronaći bilo što čime bi mogli kompromitirati organizatore javnoga moljenja krunice.

Pred koji mjesec u "The Atlanticu" objavljen je članak pod naslovom „Kako je krunica postala ekstremistički simbol“. Molitelje krunice očito se globalno želi proglasiti ekstremistima. Hrvatski katolikofobi samo kopiraju svoje nakazne globalne uzore. Živimo u vremenu bogoubojstva Zapada. A još je Dostojevski rekao da ako nema Boga sve je dopušteno.

Ugrožene vjerske slobode na Zapadu

Kardinal Robert Sarah, bivši prefekt Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, nedavno je tijekom razgovora za EWTN upozorio na važnost očuvanja vjerske slobode i na opasnosti koje prijete vjerskoj slobodi na Robert SarahZapadu. „Prijetnje vjerskoj slobodi mogu uzeti mnoge forme“, izjavio je kardinal Sarah. „Bezbrojni mučenici i dalje umiru za vjeru diljem svijeta. Ali vjerska sloboda je ugrožena i na Zapadu.

Kardinal je u intervjuu naglasio važnost križa, euharistije i Gospe kao temelja duhovnog života kršćanina. „Kršćanski život mora biti izgrađen na tri stupa: križu, euharistiji i Djevici Mariji. To su tri stupa na kojima morate graditi kršćanski život”. Analizirajući bezboštvo sekularnog svijeta i prazninu koju čovjek osjeća kada živi, tako reći, bez Boga, kardinal Sarah žali što je danas „Bog zaboravljen. Svi živimo kao da Bog ne postoji. Posvuda vlada zbunjenost. Previše ljudi svodi smisao svojih života na apsolutni individualizam i potragu za prolaznim zadovoljstvom”. „Crkva nije društvena organizacija koja treba rješavati probleme migracije ili siromaštva”, izjavio je kardinal. „Crkva ima božanski cilj, a to je da spasi svijet”, poručio je.

U vremenu posvemašnje duhovne krize Crkvi su potrebni hrabri istupi svećenika, biskupa i općenito crkvene hijerarhije. Kardinal Sarah jedan je od onih koji ne šuti i stvari naziva svojim pravim imenom. U današnjim vremenima šutnja znači kukavičluk i odobravanje zla. Isus je farizejima svojedobno poručio: ako ovi ušute, kamenje će progovoriti, kamenje će vikati. Njegova je poruka danas aktualnija nego ikada.

Davor Dijanović

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Sub, 25-01-2025, 23:54:41

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.